neljapäev, 28. september 2017

Jeanette Winterson "Sel pikal ajal"

Ma ei ole väga tuttav Shakespeare loominguga, tean pealkirju ja tuntumate teoste sisu, aga mulle isegi ei meenu, et ma kooliajal kohustusliku kirjandusena oleks. Seda huvitavam oli kui minu üks kunagisi lemmikuid, Jeanette Winterson, jutustas "Talvemuinasjutu" ümber kaasaega.

"Sel pikal ajal" algab lühikese kokkuvõttega originaalteosest ning juba ainuüksi selle põhjal võin järeldada, et tegemist on üldjoontes väga sarnase ümberjutustusega. Koht ja aeg on teised, isegi nimed on samad.  Näib, et minu kokkuvõte on siinkohal üleliigne, aga ma siiski kirjutan, et kasvõi endal oleks hea hiljem lugeda.
Leo, edukas ärimees, on tohutult armukade oma abikaasa MiMi ja lapsepõlvesõbra Xeno peale, kahtlustades et neil on suhe ning rase naine ei ootagi tema last. Mees on armukadedusest täielkult pimestatud ja näeb igas asjas tõestust oma kahtlustele ega kuulagi kedagi, kes üritab vastupidist väita. Lõpuks läheb Leo oma tegudes täiesti pööraseks ja haub kättemaksu nii MiMile kui ka Xenole. Peale lapse sündi on mees veendunud, et tegemist on Xeno lapsega ja ta laseb aednikul beebi minema viia. Kahjuks aga ei jõua laps Xeno juurde ning aednik tapetakse. Aastaid hiljem viib aga elu kõik asjaosalised taas kokku.

Kuna tegemist on muinasjutuga, väga tänapäevasega, siis on lõpp õnnelik, isegi õnnelikum kui originaalteoses. Ma väga palju ei julge siin targutada, et kas ja kuidas, sest ega ma algteksti ju päriselt lugenud pole, aga ikkagi tundub olevat väga hästi kirjutatud lugu. Ma muidugi hetkekski ei kahelnud Jeanette Wintersonis, aga pisut hirmutas see Shakespeare. Nüüd võib isegi juhtuda, et loen vaba aja tekkimiselt tõesti mõne Shakespeare näidendi läbi.

Varrak on tulnud välja tõeliselt ägeda sarjaga "Hogarth Shakespeare". Ma arvan, et tänu sellele jõuab tunduvalt rohkemate inimesteni Shakespeare looming. Isegi minusugune, kes loeb päris palju, ei ole leidnud aega ja ehk ka tahtmist, et lugeda mõnda luulevormis lugu. Juba päris põnevusega ootan näiteks samas sarjas ilmuvaid raamatuid Gillian Flynnilt Ja Jo Nesbolt. Hetkel on juba olemas eesti keelde tõlgituna Howard Jacobsoni ümberjutustus "Shylock on mu nimi".


Osta otse kirjastusest Varrak või raamatupoest: Rahva Raamat või Apollo
Veel arvamusi: Goodreads

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar