esmaspäev, 18. september 2017

Mart Sander "Litsid" II raamat

Ma olen väga innukas lisama kõik vähegi huvitavad raamatud oma lugemisnimekirja, aga täpselt sama kiirelt kui tuleb peale uusi raamatuid, ununevad vanemad. Täpselt nii juhtus ka Mart Sanderi "Litside" teise raamatuga, esimene meeldis ja ootasin, millal saan järge lugeda, nüüd, ligi aasta hiljem, olen ma jõudnud nii kaugele, et see on loetud. Lihtsalt see on nii populaarne raamat, et sellele on raamatukogus järjekord ja kuidagi mõtlesin, et küll ma lõpuks ikka loen ning järjest enam see mu soovide nimekirjas tahaplaanile jäi.

"Litsid" teise raamatu tegevus toimub juba oluliselt ärevamatel aegadel kui esimese osa. Mitte kedagi ei saa usaldada ja kunagi ei tea, kes kelle reedab. Iga ootamatu koputus või uksekell toob ärevust, kes on seekordne külaline ning mis eesmärgiga on ta sattunud bordelli. Õnneks on külastajate hulgas siiski veel eestimeelseid noori mehi, kuid nendega koos saabuvad ka probleemid. Bordelli jälgitakse erilise hoolega ning ootamatusi tuleb ette igal ajal. Proua Kukk ei saa enam loota kellelegi teisele peale enda ja näib, et õigeid valikuid valedest on väga raske eristada, keegi peab jääma ohvriks. Ka juuniküüditamine ja sellele järgnev hirm jätab tüdrukutele oma raske jälje. Mitte keegi ei ole kaitstud ja äraandja võib olla lähedasem kui arvata osatakse. 
Oodatakse pikisilmi Saksa vägede vastuhakku Nõukogude Liidule, see näib olevat ainus väljapääs. Sõja algusega aga muutub olukord veel segasemaks ja esialgne lootus hääbub kiiremini kui tunnistada tahetakse.

Taas, mulle tohutult meeldis, nii palju kui sellise sisuga raamatu kohta "meeldima" öelda saab. See on meie ajalugu, mis on jõudnud õpikute kaante vahele, kuid Mart Sander on sellele lähenenud teise nurga alt. Eks igale lugejale, ka kõige ajalookaugemale, on selge, et klassikalist õnnelikku lõppu siit oodata ei tasu, Nõukogude Liit jäi kestma. Sellele vaatamata on tegemist huvitava raamatuga, sest olenemata ajaloo tundmisest, ei tea ega tunne lugeja seda konkreetset situatsiooni, mille kaudu on autor edasi andnud sündmused.

Ootan juba põnevusega seriaali teleekraanile jõudmist, teist raamatut lugesin pisut ettekujutusega, mille on loonud sarja tegemisest avalikustatud fotod. Muidugi ootan ka, et ilmuks kolmas raamat ja ehk ei pea väga kaua ootama, arvestades esimese kahe ilmumissagedust.

Veel arvamusi: Goodreads (Eesti raamatute puhul muidugi neid oluliselt palju ei ole, aga siiski.)


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar