neljapäev, 21. september 2017

Nicola Yoon "Sina minu kõrval ja maailm meie vahel"

Nicola Yooni raamat "Sina minu kõrval ja maailm meie vahel" on taas raamat, mille ma valisin pealkirja järgi,lugesin küll põgusalt tagakaanelt tutvustust ja piisas. Tõesti, ei ole minu esimene valik, esmalt seetõttu, et ma ei ole selle raamatu sihtgrupp-noortekirjandus ning teiseks ei suuda ma enam oluliselt hästi kaasa elada imeilusale loole. Sellest hoolimata köitis mind pealkiri, kuidagi mõtlemapanev.


"Sina minu kõrval ja maailm meie vahel" on lugu Madeleinest, kes põeb immuunpuudulikkust, kõik võib olla surmav. Tüdruk peab elama oma steriilses kodus, kus on õhk ära filtreeritud, et mitte miski ei ohustaks teda, ühtegi külalist pole lubatud ilma rangete kontrollideta. Juhtub aga see, mida oodata oligi, Madeleine armub naabermajja kolinud Ollysse, kuid ei nad ei saa suhelda ja kohtuda nagu tavalised teismelised. Internetis suheldes kasvab üha enam noorte soov kokku saada, päriselt. Madeleine palub oma hooldajalt Carlalt teenet ning salaja, ilma ema teadmata, käib Olly tüdrukul külas. Ainsaks tingimuseks, et nad ei tohi üksteist puutuda. Juhtub see, mida karta oligi, ema saab teada tütre armumisest ja seab talle rangema korra, ka internetikeelu. See kõik viib Madeleine ühe pöörase otsuseni.

Lõpp oli isegi pisut üllatav. Ma ootasin midagi tohutult traagilist, kuid ei ja ma isegi ei tea nüüd, kas see oleks olnud kuidagi parem. Ma arvan, et antud teema osas oleks saanud tunduvalt sügavama raamatu kirjutada, aga jällegi, ma ei ole selle teose sihtgrupp. See ongi noortekirjandus, lihtsalt ilus ja õnnelik lugu. Minu ootused olid kõrgemad ja need ajas nii kõrgeks "Elu helged paigad" autori Jennifer Niveni lause esikaanel-"See raamat murdis mu südame". Olles hiljuti lugenud Niveni raamatut, mis samuti oli noortekas, lootsin midagi taolist, midagi mõtlemapanevamat.


Raamatud, mida ma loen on jämedalt kahte tüüpi, need, mis ma loen lihtsalt läbi need, mida ma igale soovijale kiidan ja lugeda soovitan. Nicola Yooni "Sina minu kõrval ja maailm meie vahel" jääb sinna esimesse kategooriasse, armastuse lugu, mille järgi ma oleks 15 aastat tagasi õhanud, on nüüd lihtsalt üks armas lugu. Mind isegi pisut häiris selle raamatu "peatükkide" ülesehitus, samas tegi see lugemise kergemaks. Kord vestluse dialoog, siis mõni illustratiivne-informatiivne lehekülg, märkused ja siis klassikalised peatükid. Kiire lugemine, aga võtab raamatu "sügavust" vähemaks.
Seega kui oled 15-aastane ja elu tundub kurb ja mõttetu, siis loe!

Või raamatupoest: Rahva Raamat või Apollo
Veel arvamusi:Goodreads

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar