neljapäev, 17. august 2017

Ketlin Priilinn "Enne kui on hilja"

Ma olen kuulnud päris palju kiidusõnu Ketlin Priilinna kohta, just lastekirjanduse autorina ning kuna olen võtnud omale eesmärgiks lugeda rohkem eestlaste raamatuid, läksin otsima ka Priilinna teoseid. Olen varasemalt lugenud ühte ta raamatut ja teadsin, et võin leida kindlasti ka midagi täiskasvanutele, eriline vedamine on muidugi see, et just krimiromaane. Haarasin kohe kaks raamatut, Rebecca Lindebergi sarja esimese "Enne kui on hilja" ja teise "Kas keegi kuuleb mind?". Esimene raamat on nüüd loetud ning aeg muljeid jagada.

Margareth Kivilaan läheb sõbrannaga linna kohtuma kui saab rongiga sõites kummalise kõne, mis ajab ta täiesti endast välja. Õhtul teatab ta elukaaslane Tanel naise kadumisest ning ka sõbranna Eveliniga kohtumisele Margareth, keda kutsutakse pigem Reedaks, ei ilmunud. Muidu alati täpse ja kohusetundliku naise käitumine tekitab omastes kahtlusi ning on alust arvata, et Reet on kadunud. Juba järgmisel päeval näeb prügiauot juht katki rebenenud prügikotis kätt. Sündmuskohale tulnud politsei tuvastab kiirelt, et tegemist on Margareth Kivilaanega, kes on võikalt tapetud. Kriminaalpolitsei asub küsitlema lähedasi, tuttavaid, kõik kinnitavad justkui ühest suust, et tegemist on väga sõbraliku naisega, kel justkui polegi ühtki pattu hingel ega oska aimatagi, kes võinuks Margarethi tappa. Paistab nagu uurimine hakkab tupikusse jõudma, ei ühtki niidiotsa, mis viiks süüdlaseni. Lõpuks hakkab ilmsiks tulema asju, mis esialgu lähedastele ei meenu.

Uurijate tuumiku moodustavad Rebecca, Anders, Martin ning Karl. Mõrva taustal saavad vähest tähelepanu ka nende eraelu- ja suhteprobleemid. Rebecca Lindeberg on hiljuti uurijana alustanud ning Margareth Kivilaane juhtum on tema esimene suurem ja tähtsam töö, milles ta tunneb, et peab end tõestama. Keeruliseks teeb olukorra naise jaoks armumine oma paarilisse Andersisse, samal ajal kui temast on sisse võetud hoopis Martin.

Lugesin Goodreadsist paar arvamust  ja need olid ülivõrdes (lisaks päris kõrge keskmine hinnang) , et tegemist on tõeliselt hea ja põneva kriminaalromaaniga, eriti veel Eesti autori kohta. Pean nõustuma. Ütlen ausalt, et mul ei olnud õrna aimugi, kes võiks olla süüdlane, millise lahenduse lõpuks jõutakse ja ükski mu kahtlus ei vastanud tõele. Ikka päris pingeline ja huvitav on lugeda kui lõpp pole põrmugi etteaimatav, üllatus viimse hetkeni. 

Jätkan kindlasti kohe järgmise osa lugemist ja loodan, et saan taas mõelda, et Eesti autorite sulest järjest ja järjest paremaid raamatuid ilmub. Lisaks proovin leida ka aega, et tutvuda Ketlin Priilinna lasteraamatutega, sest vaevalt needki kehvemad on, tundub, et tegemist on kirjanikuga, kes oskab kaasahaaravalt ja huvitavalt kirjutada.

Paar arvamust ja hinded Goodreadsist.
Osta Apollost või Rahva Raamatust.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar