esmaspäev, 3. juuli 2017

Fredrik Backman "Mees nimega Ove"

Tundsin, et olen juba liiga palju lugenud krimiromaane ja oleks tagumine aeg vahelduseks mõni muu žanr ette võtta. Päris naistekad ei ole just tihti minu teema, kuid Fredrik Backmani "Mees nimega Ove" tundus esmasel sirvimisel ja mõne eelneva arvamuse lugemisel see õige olevat. Mul on hetkel, vahetult peale raamatu lugemist, tunne, et ma pole tükk aega valinud omale nii täpselt sobivat raamatut. 

Ma ei hakka siia pikalt sisu kokkuvõtet kirjutama, sest kardan rikkuda sellega kogu raamatu võlu. Lõhidalt öeldes on Ove üks tõre ja väga konkreetne vanamees, kes ei tee mingisuguseid mööndusi ei endale ega ammugi teistele. Tema päevad algavad kõik ühtemoodi, ringkäiguga kodukvartalis, et veenduda selle korrasolekus. Mitte miski ei tohi olla teisiti kui ettenähtud. Ühel päeval peab ta aga kokku puutuma mehega, kes lisaks puuduvale lugemisoskusele ei oska ka autoga tagurdada ning rikub kõik Ove plaanid nii tolleks päevaks kui ka päris mitmeks järgnevaks. Sellest mehest ja ta perest, naisest ja lastest, saab Ove jaoks hoopis muud kui ta arvanud või lootnud oleks.

Kuigi raamatu peategelane Ove on tõre vanamees, kellel vaevalt jätkub häid sõnu teiste iseloomustamiseks ja pigem solvab neid vähemal või rohkemal määral, on see üle pika aja üks kõige südamlikum raamat, mida olen lugenud. Üks silm naeris, teine nuttis enamuse ajast. Need torisevad võrdlused, sarkastilised kirjeldused, solvavad nimetused ajasid nii naerma, et ma kujutasin ette lausa seda kõike monoetendusena, sest see lihtsalt kõlaks nii hästi laval. Ja samas, kogu selle negatiivsuse taga peidus tohutu südamlikkus, armastus, kiindumus ja veendumus elada ja olla kellegi nimel. 

Ma ei taha üldiselt vaadata filme, mis on tehtud raamatu ainetel, lihtsalt sellepärast, et mul kujunevad lugemise ajal peas oma mõtted ja ettekujutus, millised on tegelased, kus nad elavad. "Mees nimega Ove" aga tekitas hoopis vastupidise olukorra, ma poole raamatu pealt juba googeldasin ja otsisin välja filmi treileri. Üks, mis kindel, selle filmi ma lähiajal ära vaatan, tundus kuidagi täpselt selline nagu ma ise olin mõelnud.

Tõsiselt hea raamat, milles on kõike parajas koguses. Väga mõnus lugemine, kerge ja humoorikas, samas mõtlemapanev. Ma olen kuidagi nii emotsioone täis peale "Mees nimega Ove" lugemist, et vist soovitaks hetkel seda igale küsijale!


Osta Apollost või Rahva Raamatust.
Veel arvamusi Goodreadsi kasutajatelt.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar