esmaspäev, 15. mai 2017

Donna Tartt "Salajane ajalugu"

Ma isegi ei tea mis, aga on midagi, miks ma jälle loen Donna Tartti raamatut. Ei, sarnasus mu harva esineva perekonnanimega ei ole piisav põhjus. Eelmine aasta lugesin ma "Ohakalindu", see oli kummaline raamat, mul olid kogu lugemise ajal erinevad arvamused, jätsin korra isegi pooleli, kuid kui läbi loetud, tundus väga hea ja olen isegi soovitanud teistele. Ometi teades, et äkki olen taas sarnase olukorra ees, et raamat ei köida piisavalt ja tekib soov pooleli jätta, võtsin ikkagi lugemiseks Tartti teisegi raamatu "Salajane ajalugu". Ning olidki enam vähem samad mõtted, aga pooleli ei jätnud!

"Salajane ajalugu" on oma sisu ülesehituse poolest erinev, juba proloogis saab lugeja teada põhisündmuse, mille ümber kogu tegevustik toimuma hakkab. Hampdeni kolledži kuuest üliõpilasest koosnev sõpruskond on tapnud ühe endi seast, Bunny, tõuganud ta alla järsakult, jättes mulje justkui tegemist oleks matkaõnnetusega. Nende geniaalse plaani järgi oleks pidanud juhuslik mööduja leidma laiba, kuid paraku hakkab ootamatult sadama lund, mis raskendab olukorda.
Raamatu minategelane Richard soovib Hampdenisse õppima asudes jätkata kreeka keele õpinguid, kuid kuna õppejõud Julian võtab oma kursusele vastu õpilasi vastavalt oma äranägemisele, on see pisut raskendatud. Richard peab valetama ja elu ilustama, ent ta saavutab eesmärgi. Kursuse teised üliõpilased Henry, Bunny, Francis, Camilla ja Charles on kõik omamoodi, varjates oma saladusi sama kiivalt kui Richard isegi.

Raamat jaguneb kaheks eraldi osaks. Esimeses osas liiguvad kõik sündmused Bunny tapmiseni ja teises osas sellest jälle eemale. Minu jaoks oli kogu raamat nagu veidi lugejat narriv, õrritav. Esimene jagu, ligi 300 lehekülge Richardi meenutusi, kuidas kõik kahtlased tegevused saavad lahenduse, mõistliku seletuse, saladusi tuleb üha enam ilmsiks, mis kulmineerub Bunny järsakult alla lükkamisega. Teine osa hakkab päev päeva haaval liikuma mõrvast kaugemale. Tekivad salasepitsused, kellel on alibi, kellel mitte, erinevad spekulatsioonid Bunny kohta. Lõpuks laguneb sõpruskond tekkinud pingest, ilmsiks tulevate valede ja saladuste koorma all. Sellegipoolest hoiab neid üksteise suhtes valvsana ühine hävitav saladus, mille tõttu nad kõik pidevas hirmus elavad.
"Salajane ajalugu" jääb nö traditsioonilise lahenduseta. Kas ja millist karistust kannavad süüdlased?

Tegemist ei ole raamatuga, mida igaühele soovitaks, peaks eelnevalt teadma eelistusi. Tegemist pole klassikalise mõrvalooga, milles juhtumit asutakse lahendama. Pigem on see hoopis ühe kolledži sõpruskonna juhtum, millele lahendust ei leidu, aga üha enam tuleb ilmsiks valesid, mis järjest enam raskendavad sõpruse jätkumist. Põnevust ja pinget on, aga see kohati vaibub, mis tekitab vastakaid arvamusi.Goodreadsist leiab veel arvamusi!

"Salajane ajalugu" on nii Apollos kui Rahva Raamatus läbi müüdud, tegemist on 2007 aastal eesti keelsena ilmunud raamatuga.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar