esmaspäev, 27. veebruar 2017

Väino Laisaar "4x4 reisid. Elu läbi kolme silma"


Väino Laisaare "4x4 reisid. Elu läbi kolme silma" on vist esimene raamat meie kodus, mille kohta ma mõtlesin, et pole minu teema, ei viitsi lugeda. Olen näinud mõned üksikud osad reiside saateid ja mulle hetkel justkui piisas. Ometigi jäi kripeldama, mis mõttes ei ole minu teema, loen ju sageli reisikirjeldusi, miks nüüd see raamat siis lugemata jätta. Kiirelt vaatasin paar osa Youtubest suvaliselt ära, et oleks veidi aimu, kes on nö tegelased ja hakkasin pihta. Terve lugemise aja kõlas mu peas Väino Laisaare hääl, justkui ta ise loeks seda ette. 

Raamatu kohta mingit sisukokkuvõtet oleks üleliigne kirjutada, kogu materjal on internetist kiirelt leitav saadete näol. Ning isegi minusugusele, kes ei ole tervet sarja jälginud, ei ole "4x4 reisid" tundmatu teema. Minu jaoks on saated huvitavamad jälgida, seda mitmel põhjusel, Esiteks puudub raamatus vahetu emtsioon, mis on nähtav saadetes. Ma saan aru, et autor siiski paneb kirja kõik läbi oma vaatevnkli, kuid tegemist on suurema pundiga, kes neist retkedest osa võtsid ja oleks tahtnud lugeda rohkem teiste arvamusi.  Teiseks olen ma täielik võhik autonduses, ok, ma tean, mis on amordid, aga kardaanirist-pole aimugi. Enamus autodega teel juhtunud tehnilised rikked olid minu jaoks kui hiina keel, lugesin ja nentisin fakti, et nüüd on jama, aga kui suure ulatusega ning milline peaks olema lahendust, seda ei mõistnud, Õnneks on kõik enamvähem kirjas, et mis vajas keevitust, mis uuega asendust, aga siiski videopildis saaks ehk rohkem aimu. Kuigi ega ma ei looda ühe ekstreemse autoretke saate vaatamisega ja raamatu lugemisega automehhaanikuks saada.

Mulle väga meeldis Väino Laisaare kirjutamisstiil, õigemini sõnade ja väljendite valik, Loen, aga tundub nagu keegi jutustaks mulle seda lugu. Pole igav sõnade jada paberil. Samas kohati nagu oleks oodanud rohkem dialooge kohalikega, mitte vaid vestluse kirjeldust. Näiteks lubade saamise saagad, oleks minu jaoks olnud mõnusam lugeda dialoogina, mitte, et keegi käis ja rääkis nii, vastati naa. 

Vist üle pika aja, kui mitte lausa esimene raamat, peale mille lugemist ma tahan vaadata saadet. Ehk mängib rolli ka see, et enamasti loen ma raamatuid, mille ainetel on tehtud film, siinkohal aga on vastupidi, enne saade, siis raamat. Just huvitab see, et kui palju ja millised on siis looduse poolt teele seatud takistused erinevad minu lugemise ajal tekkinud ettekujutusest. Lisaks näen siis ka ülejäänud reisiseltskonna arvamusi ja emotsioone ning ehk suudan ka paremini nimed-näod kokku viia. 

"4x4 reisid. Elu läbi kolme silma" on kindlasti raamat, mida meestele soovitada, tundub rohkem nende "maailm", samas huvitav lugeda kõigil, keda vähegi huvitavad reisiseiklused. Paar üksikut arvamust Goodreadsi kasutajatelt.
Osta Apollost või Rahva Raamatust.

Loe lisaks autori blogi: http://www.laisaar.com/the-dude/

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar