Esmaspäev, 3. aprill 2017

Mihkel Raud "Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda"

Kui ma pehmelt öeldes vaimustusin, et Mihkel Raual uus raamat ilmunud, siis pigem sõbrad-tuttavad pööritasid pahameeles silmi ja nemad isegi raamatukogust laenutamisega "seda meest" ei toeta. Peamiselt kommentaarid stiilis "Raud ütleb alati kõigile halvasti", "ta ei lase oma saatekülalistel ise rääkida, koguaeg suu käib", aga lagi oli see: "Mihkel Raud on nii ebaseksikas, et ma ei taha lugeda ta raamatut!". Kui ma valiks oma raamatud autori välimuse järgi, siis jääksid vist pooled lugemata. Mul ei ole Mihkel Raua vastu midagi, ma ei nõustu alati tema välja ütlemistega, aga inimesed kes julgevad (või teesklevad hästi julgemist) arvamust avaldada mulle meeldivad, eriti juhul kui nad oskavad ka enda üle nalja teha.

Ma olin tegelikult müüdud juba siis kui lugesin esmakordselt raamatu lühitutvustust-algab seal, kus lõppes "Musta pori näkku", rohkem polnud vaja ühtki põhjendust ega argumenti, miks lugeda ka "Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda". "Musta pori näkku" meeldis mulle nii sisu kui ka kirjutamise stiili poolest. 
Olen lugenud ka Mihkel Raua raamatut "Sinine on sinu taevas", kuid see nii meeldejäävaid emotsioone ei tekitanud.

"Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda" pakkus mulle huvi kui lihtsalt ilukirjanduslik teos, mitte eneseabi raamatuna. Samas tabasin, end mitmeid kordi lugedes mõttes kaasa noogutamas. Kihvtimaid ja naljakamaid kohti lugesin kõva häälega ette neile, kes läheduses viibisid ja vähegi kuulata viitsisid. Isegi ühele Mihkel Raua "vihkajale" surusin raamatu pihku, paludes lugeda ühte tabavate võrdluste ja huvitavate väljenditega lõiku ja lõpuks oli ta lugenud märkamatult 3 lehekülge. Seega kui vihata Mihkel Rauda kui saatejuhti või žüriiliiget võib vabalt olla võimalik lugeda ta raamatut. Ilmselt olen hetkel oma elus punktis, kus olen rahul ja õnnelik, samas omades sihte ja eesmärke mille poole püüelda, teades kuidas neid saavutada. Seetõttu ei leidnud ma enda jaoks vajalikke nõuandeid või soovitusi, mida ma veel ei teadnud või juba ei järgi. 

Neile, kes ikka täiega vihakavad Mihkel Rauda ja ei suuda kuidagi lugeda ja ette kujutada, et selle raamatu on kirjutanud tore naabrimees Enn, teen lühikese kokkuvõtte. 400 lehekülge nõuandeid, mis vürtsitatud värvikate kirjelduste ja seikadega elust ei ole muidugi lihtne kokku võtta lühidalt, aga ma panen kirja selle, mis minu jaoks kõige tähtsam. 
Mitte kellelgi siin ilmas pole rohkem ega vähem aega kui sinul, kõigil on 24 tundi ööpäevas ja 7 päeva nädalas, aga selle kasutamine on igaühe isiklik asi. 
Raha saad sa kulutada täpselt nii palju kui sa teenid ja lotovõidule ega sõbra abile pole mõtet enne palgapäeva loota. Tähendab sa võid loota, aga ühel juhul võid rämedalt pettuda ja teisel juhul pead võla ikka tagasi maksma. 
Ära lase end mitte kellegi, eriti veel täiesti võõra inimese arvamusel kõigutada, peamiselt juhul kui tegemist on halvustamisega. Kiitmise peale võib veidi kõrvu liigutada küll. 
Ja juhul kui tegeled müügitööga, siis kiida oma potensiaalset teenuse või toote ostjat kasvõi läbi telefoni maailma kõige kaunimaks, peaasi, et teed seda veenvalt. 
Kõige olulisem on kasutada neid asju ja oskusi,mis sul on, eelkõige mõistust ja aega ja panna need teenima enda jaoks seda, mida veel lisaks vaja-raha, asju.

Nagu ka Mihkel Raud raamatus ise mitmeid kordi mainib, et lugejal tekib arvamus nagu oleks tal lihtne rääkida, kuulus ja edukas, pappi pritsib igast ilmakaarest peale, tööd on jalaga segada, siis siia ilma on ta sündinud samasugusena nagu kõik teisedki. Ma tegelikult soovitan hoopis alustada skeptikutel raamatu lugemist viimasest peatükist. Kõik valikud, õiged ja valed, teeb igaüks ise, olenemata sellest, kes on vanemad või kui kuulus oled. Katsetada ja vääratada on nö tavainimesel oluliselt kergem kui kuulsusel, kelle iga sammu ja tegu jälgitakse.

Lugeda soovitan isegi kui puudub vähimgi vajadus eneseabi järele, naerda saab ka ja seda ei ole kunagi liiast. Ja kui loetegi, siis ärge väga vaevuge ütlema raamatu pealkirja, piisab kui öelda Mihkel Raua uus raamat. Ma olen paar korda alustanud, võhikud ütlevad teadjalt "Aaaa jah" juba peale seda kui olen jõudnud öelda "Kus ma olen" ja need, keda päriselt huvitab, teavad juba isegi.Loe veel arvamusi Goodreadsist.
Osta Apollost  või Rahva Raamatust.
Ja kui raamatust jääb väheks, siis Mihkel Raua blogi: http://mihkelraud.ee/

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar