esmaspäev, 20. märts 2017

Krystyna Kuhn "Org I"

Krystyna Kuhni "Org" on raamatusari, mida mulle soovitati, haarasin selle ilma süvenemata. Ei viitsinud isegi lugeda tagakaanel olevat lühitutvustust.
Kuna "Org I" sarjas on eesti keeles ilmunud kolm osa- "Mäng", "Katastroof" ja "Torm" ning need on seotud nii tegelaste kui ka sündmustega, siis teen ühise postituse. Kõigist kolmest osast kirjutan vahetult peale lugemist, omamata arvamust veel järje kohta.

"Mäng"
Pealkiri on tabav, mäng on see esimene osa tõesti, isegi lausa eelmäng. Julia ja Robert saabuvad Kaljumäestikus asuvasse Grace´i kolledžisse nädal peale teisi tudengeid. Nad hoiavad kokku, ei usalda kedagi ning tekitavad vastakaid tundeid. Robertit peetakse peale esimesel ööl juhtunut veidrikuks ja edasised sündmused vaid süvendavad seda. Julia aga meeldib neile, kellega lähemalt tuttav, ülejäänutes tekitab temagi küsimusi. Tüdrukute ja poiste neljatoalises korteris elavatest noortest tekib raamatu põhituumik-Julia, Robert, Debbie, Katie, Rose, David, Chris ja Benjamin. Kuigi üksteist ei usaldata piisavalt ja igaks kannab endaga kaasas saladust minevikust, hakkavad nad uurima kolledžis toimuvat.
Nagu ümber kuuma pudru käimine, kes usaldab keda, kes on halb, kes on hea. Lugejale on ilmselge, et midagi väga olulist varjatakse, sündmused hakkavad hargnema, ilmnevad segavad faktorid, täiesti tüüpiline, kuid selles raamatus kuidagi igav. Ei oskagi põhjendada kuidas, kõigil on mingi saladus ja ma ei saanudki aru, kelle oma olulisem ja kelle oma laheneb. Autor vist sai ka aru, et pole mõtet kauem keerutada ja viimasele kümnele leheküljele pani lõpuks kirja ka midagi lugejale põnevat. Igal juhul nii palju tekitasid need viimased leheküljed huvi, et hakkan lugema ka teist osa.

"Katastroof"
Kui esimene osa "Mäng" on pigem keskendunud Juliale, siis teise osa nö peategelaseks on Katie, korealanna, kes on kaaslastele jätnud vaikse ning tagasihoidliku mulje. Õnneks puudub teises osas pikk sissejuhatus ning sündmused hakkavad kohe veidi põnevamalt pihta. Paraku ikka kuidagi poole peal vajuvad ära. Noored asuvad kolledži kohal kõrguvat Ghosti mäge vallutama, plaaniga tuleb lagedale Katie, temaga lähevad kaasa Julia, David, Chris, Benjamin ning Ana, kes tunneb mäge ja liitub hiljem. Seltskonda aga üllatab Paul, kes on kõigile võõras, kuid on kuidagi saanud infot plaanitud mäevallutusest ja soovib liituda, trumbiks kaart orust, mida keegi pole varem näinud. Enne teele asumist saab Katie aga kummalise hoiatuse, eriti kummalisel viisil, sellegipoolest ei jäta ta plaani katki.
Teele sattuvate ootamatustega rinda pistes, lahkarvamusi lahendades ja üksteist paremini mõista püüdes jõuab nende retk lõpule. "Katastroof" aga lõppeb nii põnevalt, et peale sellele lausele punkti panemist asun lugema kohe kolmandata osa "Torm".

"Torm"
Kolmandas osas jäävad Orgu tormivangi Julia, Debbie, Chris, Benjamin ja Rose. Veidi rohkem kergitab autor katet Debbie ja Chrisi saladuselt. Debbie on kogu kooli silmis lobamokk, Chris on aga jätnud kummalise mulje, kord olles rahulik ja kindel, teisalt jälle närviline. Kogu sündmuste jada saab alguse autoõnnetusest, mille tõttu peavad noored loobuma võimalusest kolledžist lahkuda ja naasevad läbi tugevneva tormi tagasi kooli. Seal hakkavad toimuma kummalised sündmused, mis paneb arvama, et neid jälgitakse ja mitte miski pole päris nende endi otsustada. Kohati meenutas tegevuskäik "Labürindijooksjat" ja "Näljamänge", keegi nagu kontrollib kõike, kuid ei tea kes ja täpsemalt mis kavatsustega. 
Tundub, et alles kolmandas osas saab autor õige "hoo sisse", piisavalt põnevust, kiirelt uued situatsioonid, muutused, kõike parajas koguses, lõpuks tundsin, et elan kaasa kogu hingest. Tekkisid peas kahtlused, lahendused. Lõpeb taas väga põnevalt, paraku on see antud sarja viimane eesti keelde tõlgitud raamat. Loodan vaid, et ei pea seda nii kaua ootama, et eelnevalt loetu unustada jõuan.

Kui tavaliselt kipub olema nii, et esimene osa on väga hea ning järjed kuidagi vajuvad ära, siis "Org I" on pigem vastupidi. Esimest osa lugesin tundega, et noohh, millal midagi päriselt põnevat juhtuma hakkab, teine osa juba andis rohkem vihjeid, tekkis suurem huvi ja kolmandat osa lihtsalt lugesin, lugesin, lugesin, et teada saada mis edasi juhtub. Mulle tundub, et mida rohkem ma tean, milliseid mineviku saladusi tegelased varjavad, seda enam tekib soov saada rohkem infot. 

"Org I" kõik osad on üsna kiiresti loetavad, minul kulus ühe raamatu lugemiseks umbes 1-2 õhtut. Esimene osa lihtsalt ei vajanud oluliselt palju kaasamõtlemist ja järjed olid piisavalt põnevad, et need kiirelt läbi lugeda, Veidi ulmelised sündmused, kohati küll etteaimatavad, aga mõni üllatus ikka leidus, Kui nüüd tõlgitakse eesti keelde ka järgnevad osad siis usun, et loen needki läbi. Kogu sari koosneb kaheksast raamatust, neli esimest osa "Org I"-s ja ülejäänud neli "Org II"-s.


Goodreadsist arvamused (enamus saksa keeles): "Mäng", "Katastroof" ja "Torm"
Osta Apollost või Rahva Raamatust.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar