esmaspäev, 10. aprill 2017

Michel Houellebecq "Platvorm"

Tegelikult tahtsin ma lugeda Michel Houellebecqi raamatut "Alistumine", tänu millele ma üldse antud kirjanikust midagi kuulsin. Paraku on väikeste alevike raamatukogude valik limiteeritud ning laenutasin hoopis sama autori teise raamatu "Platvorm". Miks ma üldse Michel Houellebecqi teoseid lugeda tahtsin, on tema raamatutes kajastatavate teemade aktuaalsus, eriti veel hetkel.

"Platvorm" on raamat  keskealisest mehest, kes pole just kõige paremas punktis oma eluga. Ta isa sureb, naist pole, sõpru ka oluliselt mitte. Leiab end sageli peale tööd külastamast lõbustusasutusi, kuna seal ei küsita liialt isiklikke asju ega tunta huvi tema vastu, saab lõõgastuda ja minna üksi koju. Isa surma järel paneb ta müüki isa vara, saadud raha investeerib, võtab töölt puhkuse ning lendab Taisse. Sama paketireisi valinud grupis on erinevaid inimesi, kellega arvamused ühtivad, kellega mitte. Puhkus ja Tai muudavad Micheli elu täielikult, olles igasuguse lootuse kaotanud, leiab ta õnne sealt, kust seda kõige vähem loota osanuks.

Ma tahaks, kuid ei saa rohkem ega täpsemalt kirjutada, sest see oleks täielik spoiler. Aga ma nii palju julgen ilma midagi reetmata mainida, et see raamat paneb mõtlema. Elame ja oleme, kes õnnelikud, kes vähem õnnelikud, kulgeme vaikselt, vahest tormilisemalt, läbi elu. Teele satub erinevaid ootamatusi, mõnikord muudavad need kõik paremaks, teinekord jällegi halvemaks, Kõik need muutused on aga seotud kellegi teisega, keegi täiesti võõras inimene võib muuta elu kardinaalselt ja sinna ei saa midagi parata. Oletused ja tagantjärgi tarkus, oleks-poleks, ei aita.

Isegi ei tea, kas ja kellele "Platvormi" lugeda soovitaks, kohati veniv ja pikk, siis jälle sündmusterikas, üsna vastuoluline raamat. Külmaks ei jäta kedagi, tekitab ilmselt palju negatiivseid emotsioone. Praegu maailmas valitsevas olukorras on see väga mõtlemapanev ja justkui rusikas silmaauku. Mina igatahes loodan, et ühel hetkel saab loetud ka Michel Houellebecqi "Alistumine", ootused on igatahes kõrged.Loe veel arvamusi: Goodreads
Osta Apollost või Rahva Raamatust. 

7 kommentaari:

 1. Soovitan laenutada e-raamatukogust, hetkel on saadaval ka: https://ellu.keskraamatukogu.ee/book/9789985339596/alistumine

  VastaKustuta
 2. Kas aleviraamatukogude vahel raamatuvahetus ei toimi? Peaks ju saama tellida mistahes raamatut ükskõik mis teisest raamatukogust endale kohale?

  "Alistumine" on selline lühike ja optimistlik jant, MH raamatutest kõige lihtsam ja lõbusam. Mingeid hirmkõrgeid ootusi sellele ära küll sea. Lugeda muidugi tasub.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma isegi pole uurinud seda raamatute tellimist teistest raamatukogudest. Olen lugeja mitmes raamatukogus ja laenutan vastavalt sellele, kust parasjagu võimalik. Kui mõnda suuremasse raamatukokku satun, laenutan, sest peale Houellebecqi veel teisigi autoreid, mida mul kohalikus raamatukogus ei ole.

   Kustuta
 3. Mm... mismõttes mitmes raamatukogus? Kas need kõik ühes süsteemis koos ei ole?

  Tallinnas on vähemalt nii, et ma lihtsalt "olen lugeja" ja saan raamatu võtta nii Kadrioru kui Torupilli raamatukogust ilma, et ma peaks neis end eraldi registeerima. Ja Kadriorust võetud raamatu saan näiteks Nõmmele ära anda.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, linnades, kus haruraamatukogud kuuluvad ühe raamatukogu alla, saab nii. Näiteks olen ka Pärnu raamatukogu lugeja ja saan kõikidest linna raamatukogudest laenutada ja tagastada või panna järjekorda ühe süsteemi alusel. Aga Rapla (või veel väiksema koha) raamatukogust laenutatud raamatud pean ka sinna tagastama.

   Kustuta
  2. Huvitav. Mulle on täpselt vastupidist räägitud. Et linna sees tellimine ei tööta - ei peeta vajalikuks, mine sõida ise bussiga need paar peatust. Aga et maaraamatukogude vahel töötab, võid ise elada Põlvas ja tellida endale raamatu Vormsi raamatukogust.

   Ju olen valesti aru saanud.

   Kustuta
  3. Me ilmselt räägime praegu aiast ja aiaaugust :) Jah, tellida saab, aga see sõltub kõik raamatukoguhoidjast, kes viitsib ja pakub seda tellimise varianti. Mul lihtsam minna ise suuremasse raamatukokku ja laenutada, sellepärast ei ole seda tellimise süsteemi üldse lähemalt uurinudki. Linnaraamatukogudes vaadatakse, kus on ja pead ise järgi minema. Ma Pärnu puhul vaatan järgi millises haruraamatukogus on ja sinna lähengi.

   Kustuta