neljapäev, 22. detsember 2016

A.E. Hotchner "Armunud Hemingway. Tema enda lugu"

Ernest Hemingway teosed on minust kauge kaarega mööda läinud, kooli kohustusliku kirjanduse hulgas olnud "Vanamees ja meri" sai küll loetud, kuid lemmikute hulka kuidagi ei küündinud. Nüüd kui nägin, et ilmunud on taas raamat Hemingwayst, tekkis soov seda lugeda. Ma pole varem tundnud huvi tema raamatute ega temast kirjutatu vastu.

Mulle meeldivad eluloolised raamatud, mis ei koosne vaid kuupäevaliselt kirja pandud faktidest. Just sellised mõnusad meenutused, veidi jutustavas vormis köidavad. Tunduvad justkui rohkem "päris", midagi sellist, mille teada saamiseks ei piisa vaid google abist. Mulle kui lugejale jääb mulje nagu tahaks Hotchner selle raamatu avaldamisega näidata Hemingwayd paremas valguses kui seda seni on tehtud. Enamasti on avaldatud teostes ja artiklites Hemingway seotust KGB ja FBI-ga, need lisavad põnevust, et mis siis ikka päriselt oli, millised teooriad paika peavad, millised mitte. Antud raamatust öeiab vaid sellele viitavat alguses ja lõpus, seoses Hemingway raviasutustes viibimistega.

"Armunud Hemingway", pealkiri viitab justkui õnnele ja kõigele heale elus. Paraku on kogu ilu taga valu. Ei ole edu ilma ebaeduta, armastust ilma petmisteta, rikkust ilma vaesuseta. Ja kuigi kogu raamatu alatooniks on Hemingway eluarmastus, tema esimene naine ning poja ema Hadley, pole see lugu ei õnneliku sisu ega lõpuga. Üsnagi detailselt kirjeldatud elu keerdkäigud teevad raamatu veidi kurvapoolseks, samas puudutades rohkem lugejat.

Mina ilmselt peale selle raamatu lugemist vaatan rohkem Ernest Hemingway teoste poole. "Ja päike tõuseb" saab mul kunagi kindlasti loetud, teades nüüd selle raamatu ilmumislugu. Ka "Pidu sinus eneses" tundub huvipakkuv, ehk ühel päeval võtan sellegi ette. 


Osta Apollo või Rahva Raamatu kauplusest.

Loe lisaks arvamusi Goodreads´ist

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar