reede, 16. detsember 2016

Mart Sander "Litsid" I raamat

 Mart Sanderi raamatut "Litsid" on nii palju arvustatud, kirjeldatud ja üleüldse leierdatud, et vaevalt leidub kedagi, kes pealkirja järgi midagi lootma hakkab. Esimene eufooria, mis peale ilmumist tabas, on lahtunud ja raamatukoguski teos vabalt saadaval.  Kui siiski veel mõni kirjanduskauge inimene haarab raamatu vaid pealkirja tõttu, siis loodan, et ei jäta lugemist pooleli. Tegemist on väga huvitava ja kohati isegi ärritava raamatuga.

Miks huvitav? Tõenäoliselt ei ole ühtegi eestlast , kes ei ole kuulnud Teisest Maalimasõjast ning ka ajalootunnis õpitu ehk veidi meeles. "Litsid" sisuks olev paik ja tegevused aga vaevalt kooli programmis sees, ometi on tegemist just ajaloolise teosega. Nimelt toimub kogu tegevus Eestis aastatel 1939-1940, Teise Maailmasõja algusaastatel. Elatakse teadmatuses ja hirmus, mis edasi saab.  Kord riigis on pöördumatult muutunud, ei tea keda usaldada, keda uskuda, paraku aga bordell on koht, kust otsivad lõbu ja lohutust nii omad kui vaenlased. Valida ei saa ja klient võetakse vastu, olenemata rahvusest või poliitilistest vaadetest.  Nii nagu reaalselt on iga riigikorra ajal olnud neid, kes ujuvad vooluga kaasa; neid, kes viimase hingetõmbeni endale kindlaks jäävad; kui ka neid, kes ei tea kumb oleks õigem. Raamatus leiab kõiki erinevaid tüüpe, mõni edukam, mõni mitte.


Miks ärritab? Kõik see julmus, vägivald ja valetamine. Kuidas sepitsetakse erinevaid plaane, lastes rahval naiivselt uskuda headusesse ja siis ootamatult pind jalge alt tõmmata.  Ei ole valikuid, sa kas oled poolt või oled poolt. Tundub lugedeski nii vastik,mis siis veel reaalselt oli. Kuidas on vanematel inimestele veel meeles mitte sugugi kauge ajalugu- Esimene Maailmasõda. Loodetakse, et seekord läheb teisiti, usutakse Rahvaste Liidu kaitsele, kuid siiski ei paista miski minevat paremaks. Inimeste hinge külvatakse üheaegselt nii hirmu kui lootust.


Tegemist on triloogia esimese raamatuga ning esimene osa lõpebki üsna ootuspäraselt, jättes kõik otsad lahtiseks. Õnneks on teine raamat juba ilmunud ja tublimatel loetudki.
Lugegu need kes on ajaloo vastu vaid pinnapealset huvi tundnud või need kes süvitsi, huvitav mõlemal juhul. Kellele on pealkiri või autor millegipärast ei meeldi, jätku see lugemise ajaks kõrvale.

Loe veel arvamusi Goodreadsi kasutajatelt: https://www.goodreads.com/book/show/26036808-litsid


Osta raamat Apollo või Rahva Raamatu kauplusest.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar